YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

VAJİNOPLASTİ

Vajinoplasti, vajinada çeşitli nedenlerle ortaya çıkan genişleme için yapılan daraltma ameliyatıdır.

Vajinal kanalın üst ve/veya alt kısmından yapılan yaklaşık 8-10 cm lik kesilerle fazla ve deforme olmuş dokular çıkarılır. Yetersiz çıkarılan doku ameliyat başarısını azaltır. Fazla doku çıkarılınca da aşırı darlık oluşabilir. Bu noktada cerrahın tecrübesi oldukça önemlidir.

Ameliyattaki anestezi şekli ise değişkenlik gösterir. Genel anestezi veya bölgesel anestezi olabilir. Bu hastanın ek sağlık durumlarına ve cerrahın talebine göre değişebilir. Operasyon süresi ise ortalama 45-75 dk dır.

Cerrahi sonrası hasta, hastanın genel durumuna göre aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Bir kaç gün dinlendikten sonra hasta normal gündelik işlerini yapabilir. Doktorun vereceği ilaçlar ve pansuman sıklıkla bir hafta – 10 gün kadar sürer ve yeterlidir. Hafif ağrı ve bir miktar kanama beklenir.  Kullanılan dikiş malzemeleri eriyen türden olduğu için dikiş aldırmak gerekmez. 

Tahmini cinsel birliktelik  iyileşme hızına göre değişir. Ortalama 4-6 hafta sonra yara iyileşmesi tamamlanır ve hastaya verilen tüm kısıtlamalar kalkar. 

İyileşmeyi hızlandıran faktörler ise yara bakımı, hijyen kurallarına uyulması, ameliyat sonrası verilen kısıtlamalara uyulması, sağlıklı beslenme ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulmasıdır. Ameliyat sonrası enfeksiyon riski olduğu için toplu kullanılan tuvalet, havuz gibi yerlerden sakınılmalıdır.

SORUNUZ MU VAR?

Aşağıdaki cevaplar sizin için yeterli değilse sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve/veya randevu almak için hemen bizi arayın.

VAJİNANIN NORMAL ANATOMİK YAPISI NASILDIR?

Vajina 8-10 cm uzunluğunda, yaklaşık 2-2,5 cm genişliğinde, elastik yapılı, tüp şeklinde kas ve bağ dokudan oluşan bir kanaldır. Vajina doğal yapısında bulunan ruga adı verilen doğal katlantılar sayesinde uzayabilir ve genişleyebilir. Özellikle vajina ön duvarında yaygın sinir uçları bulunur. Vajina kanlanması oldukça iyi bir organdır. Çevresinde bulunan salgı bezleri, kendi mukozal üst katmanı ve mukoza altındaki venöz damarlardaki konjesyona bağlı ıslak bir yapısı vardır.  

Vajina aynı zamanda âdet kanamasının atılmasında ve doğum esnasında bebeğin doğmasında kanal görevi görür. 

Vajina cinsellikte hem kadın hem erkek için haz organıdır. Vajinanın doğal yapısında var olan ruga isimli katlantılar sayesinde temas artar, yayın sinir uçlarının kümelendiği erojen ağ sayesinde ise kadının aldığı haz artar.

Vajinanın etrafında oldukça önemli organlar vardır. Ön kısmında idrar torbası (mesane), arka kısmında kalın bağırsağın son kısmı (rektum) bulunur. Pelvisteki organları alttan saran pelvik taban kasları da vajinanın etrafında bulunan oldukça önemli bir yapıdır. Mesane, uterus, vajina ve rektum gibi pelvik organları yerinde tutar. Yaş, doğumlar ve kilo alma gibi birçok sebeple vajina da genişleme ve pelvik organlarda sarkma olabilir.

VAJİNAL RELAKSASYON (GENİŞLEME) NEDİR? NEDEN OLUR?

Vajinal relaksasyon yani vajinal gevşeme, genişleme vajinal kanalın uzamasını ve genişlemesini tarif eder. Vajinanın yapısında bulunan kollajen ve elastin liflerinde azalma, travmalara bağlı yırtıklar genişlemenin hücresel düzeydeki temel nedenidir.

En sık ve önlenemez neden yaşlanmadırDoğumlar ise vajinal genişlemede en sık gördüğümüz nedendir. Doğum sayısı arttıkça, bebeğin doğum ağırlığı arttıkça risk artar. Zorlu doğumlar, operatif doğumlar doğum yırtıklarını artırabilir. Bazı hastalarda vajinal doğum olmasa dahi gebelik süreci sarkmalar ve genişlemeler için risk faktörüdür. Gebelikteki hormonal değişimler, kilo artışı, karın içi ve pelvik yükün artması vajinal genişlemenin ve sarkmanın nedenlerindendir.

Doğumlarda meydana gelen yırtıklar, epizyotomi yani doğum kesisinde kötü iyileşmeler vajinal girişte deformiteye ve genişliğe neden olmaktadır.

Genetik nedenli zayıf bağ dokusu genişleme ve sarkma için doğuştan gelen bir risk faktörüdür. Sigara, kötü beslenme, kronik hastalıklar, erken yaşta, çoklu partnerle yaşanan cinsellik gibi diğer nedenler ile de vajinanın yapısında bulunan rugalardaki katlantılar incelir, elastik yapıda gevşemeler olur, pelvik kasların yetersiz kasılması ve çevre organların sarkması ile vajinada genişleme ve sarkma ortaya çıkar.

VAJİNAL GENİŞLİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinal genişlikte en sık karşılaşılan belirtiler cinsel doyumda azalma ve hissizliktir.

Vajinal genişlik ve pelvik kaslardaki güçsüzlük vajinanın penisi sarma miktarını azaltır. Bu, cinsel uyumu, her iki partner için azaltabilir. Genişlik miktarına bağlı hissizlik, vajina içinde penisin kaybolması, orgazım sıklığında azalma her iki partnerin ortak şikâyeti olabilir. Zamanla cinsellikten kaçınma ortaya çıkabilir.

Ağrılı cinsel ilişki vajinal genişliğin diğer bir belirtisi olabilir.. Doğumda meydana gelen kesileri kötü iyileşen hastalarda sıklıkla disparoni yani ağrılı ilişki şikâyeti olur.

Çevre organ ve dokularda pelvik relaksasyon da varsa idrar kaçırma vajinal genişleme ve sarkmaya eşlik eder.

Vajinal gaz kaçırma (vajinal flatus) , vajinadan ses çıkması, sık enfeksiyon, vajina girişinde dışarıdan görülen açıklık, vajina girişinin ayrık olması, vajinanın şeklinin bozulması vajinoplasti talebiyle gelen hastaların sık şikayetlerindendir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI İLE DİĞER GENİTAL ESTETİK AMELİYATLAR YAPILABİLİR Mİ?

Günlük pratiğimizde vajinal daraltma ameliyatı başvurusunda hastalarımızın sıklıkla ek şikayetleri varsa kombine cerrahiler uygulanır. Örneğin iç dudaklardaki şekil bozukluğu ve sarkmalar varsa labioplasti, doğum kesisine bağlı skar revizyonu, idrar torbasında sarkma varsa sistosel , bağırsak sarkması varsa rektosel ameliyatları eş zamanlı yapılabilir. Dış genital dudaklara yağ dolgu uygulaması da yine sıklıkla talep edilen cerrahi işlemlerdendir.

PERİNOPLASTİ AMELİYATI NEDİR?

Vajinanın alt kısmı ve anüsün üst kısmını içeren bölgede doğumlara ve travmaya bağlı deformasyon oluşabilir. Sıklıkla vajinoplasti ameliyatıyla yapılan perinoplasti bu bölgede yapılan düzeltme ameliyatlarıdır.

VAJİNOPLASTİ ETKİSİ KALICI MIDIR?

Vajinoplasti cerrahi olarak esneyen, gevşeyen ve deforme olan fazla dokunun çıkarılmasına dayanır. Etkisi kalıcıdır. Yaşlanmaya ve kullanıma bağlı uzun vadede bir miktar gevşeme beklenir. Vajinoplasti sonrası vajinal doğum, hızlı kilo değişiklikleri gibi vajinal esnemeye neden olacak risk faktörleri olmadığı sürece vajinoplasti ameliyatının etkisi kesin ve uzun vadelidir.

VAJİNOPLASTİNİN FAYDALARI NELERDİR?
  1. Vajinayı daraltmak penis vajina temasını artırır,hem erkek hem kadında haz artışı olur ve cinsel doyumda artış sağlanır.
  2. Vajina daraltma ameliyatından sonra biriken hava miktarı azalma olur, vajina girişi de daralacağından vajinal gaz kaçağı sesleri ortadan kalkar.
  3. Genital daraltma ameliyatı sonrasında hem kadın hem erkek de orgazm sıklığında artış olur. Çiftler arasında uyum artar ve dolaylı olarak cinsel istekte artış görülür.
  4. Çiftler arasında ilişki problemi nedeniyle ortaya çıkan evlilik sorunlarında azalma olur.
  5. Sık görülen enfeksiyonlarda azalma olur.

VAJİNOPLASTİ FİYATI NEDİR?

Vajinoplasti ameliyat fiyatları ameliyatı yapan hekime, hastane seçimine , anestezi şekline göre değişmektedir. Vajinoplasti fiyatı tabiki hastalar için oldukça önemli bir unsurdur. Ancak cerrahi olarak ameliyatı yapacak hekimin tecrübesi, cerrahinin yapılacağı merkez de ameliyat başarısını arttıran önemli unsurlardır.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASI TEKRAR GENİŞLEME OLUR MU?

Vajina en çok normal doğumlar sonrası genişlemektedir. Doğum süreci zor ve travmatik olan kadınlarda genişleme riski artmaktadır. Gebelik süreci sezaryen ile sonlanmış olsa bile kilo artışı, hormonal değişimler, karın ve pelvik kaslardaki basınç artışı sarkmalara neden olabilir.

Aynı zamanda doğuştan gelen bağ dokusu yapısı esnemeye yatkın kadınlarda ameliyat sonrası bir miktar gevşeme olabilir.  Sigara kullanımı hem içerisndeki toksinler nedeniyle hem de tüm vücutta kanlanmayı bozduğu için bağ dokusu zayıflıklarına yol açabilir. Kötü beslenme, alkol tüketimi, vitamin ve mineral eksikliği zamanla doku kalitesini azaltabilir.

Yaşlanmaya bağlı bir miktar gevşeme beklenir.

Vajina genişlemesine sebep olan diğer sık nedenler çeşitli jinekolojik müdahale ve muayenelerdir.

Tüm bu sayılan nedenler ameliyat öncesine kıyasla oldukça az miktarda genişleme ve gevşemeye neden olur. Yukarıda bahsedilen nedenlere maruziyet olmadığı sürece vajinanın tekrar genişlemesi beklenmez.

VAJİNOPLASTİNİN RİSKİ VAR MIDIR?

Vajina daraltma, vajina estetiği ameliyatlarında en sık karşılaşılan tıbbi sorunlar kanama ve enfeksiyondur. Deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda operasyon esnasında kanama olsa dahi hekim tarafından kontrol altına alınır. Ameliyat sonrası dönemde adet kanamasına benzer kanama bir kaç gün devam eder ve giderek azalır. Yara bakımı iyi olan verilen ilaçları kullanan hastalarda enfeksiyon oldukça nadirdir.

Vajinoplasti ameliyatından sonra istenen ve beklenen standart bir darlık vardır. Ameliyat hazırlığı esnasında iyi görüşülen hastalarda vajinal daraltma sonrası problem görülmesi beklenmez. Ancak cerrah tecrübesiz ve hasta beklenen darlığı ameliyat öncesi talep etmezse vajinoplasti sonrası problem yaşanabilir.

Gerekenden fazla daraltma yapılan hastalarda ilişkide ağrı oluşabilir. Kısmı daraltmalarda ve yeteri kadar uzun kesi yapılmayan hastalarda ise vajina genişliği devam eder.

DOĞUM YAPMAYAN KADINLARA VAJİNOPLASTİ AMELİYATI YAPILIR MI?

Doğum yapmış olmak vajinal genişliğin en sık nedenidir. Ancak çeşitli nedenlerle doğum yapmayan kadınlarda da vajinal genişlik görülebilir.

Vajinanın doğal yapısı, cinselliğe erken başlama, sık ilişki, kürtaj, yaşlanma, kilo alma gibi nedenler zamanla vajinayı genişletebilir. Vajina bollaşması ileri düzeydeyse ameliyat planlanabilir. Hafif genişliklerde Lazer Vajinoplasti bir diğer adıyla Lazerle Vajina Daraltma ile seanslar halinde vajina sıkılaştırılabilir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI BAŞARISIZ OLURSA NE OLUR? 

Vajinal darlığı yetersiz olan hastalarda ikinci daraltma (revizyon ameliyatı) yapılabilir. Vajina gereğinden fazla daraltılan olgularda gevşetme için bazı dikişler ensetilebilir ya da dilatatör denen araçlarla vajinal kanal gevşetilir.

LAZERLE AMELİYATSIZ VAJİNA DARALTMA NEDİR?

Günümüzde lazerle vajina daraltma oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Lazerle vajina daraltma bir ameliyat değildir; kısa süreli bir işlemdir ve istirahat de gerektirmez. Amaç, vajina içi epitel dokusunun lazerin ısı etkisi ile kolajen sentezini uyarmasıdır. Ayrıca özellikle son yıllarda radyofrekans ile vajina daraltma da yapılmaya başlanmıştır. Her iki teknoloji de ameliyatsız şekilde vajinanın daraltılmasına ve gençleştirilmesine olanak sağlar.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATIYLA LABİOPLASTİ AMELİYATI YAPTIRABİLİR MİYİM?

Vajinoplasti ameliyatı kombine genital estetik cerrahi prosedüründe sıklıkla yapılır. En sık uygulanan kombine vajina estetiği ise vajinoplasti ve labioplasti birlikteliğidir. Kombine ameliyatlar labioplasti, dış dudak yağ dolgusu, vajina daraltma gibi bir çok işlemin bir arada yapılmasıdır.

VAJİNOPLASTİ (VAJİNA DARALTMA) VE HYMENOPLASTİ (KIZLIK ZARI DİKİMİ) BİRLİKTE YAPILIR MI?

Vajina daraltma ve kızlık zarı tamiri eş zamanlı yapılabilir.

VAJİNOPLASTİ SONRASI DİKİŞ İZİ OLUR MU?

Vajina daraltma ameliyatında vajina girişinde, vajinanın üst ve alt duvarında dikişler olur. Ancak dışardan görünen ve ameliyat sonrası alınması gereken dikiş olmaz.

KİME VAJİNOPLASTİ AMELİYATI YAPILMAZ?

Tıbbi bir zorunluluk yoksa 18 yaş altına vajinoplasti uygulanmaz. Bunun haricinde, ek sağlık durumu nedeniyle anestezi almasında ya da cerrahi prosedürde ciddi riskler varsa vajinoplasti ameliyatı yapılmaz.

DİĞER GENİTAL ESTETİK UYGULAMARI
GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA

Genital Bölge Beyazlatma (Lazerle Vajinal Beyazlatma)

HUDOPLASTİ

Hoodoplasty (Hudoplasti) Klitoris Estetiği Nedir?

KIZLIK ZARI

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Kızlık Zarı Dikimi

LABİOPLASTİ

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

LAZERLE VAJİNA DARALTMA

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

ORGAZM AŞISI

G Shot (Orgazm Aşısı) Nasıl Yapılır?

VAJİNA DOLGU

Vajina Dolgu – Genital Bölge Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

VENÜS TEPESİ

Venüs Tepesi Nedir? Mons Pubis Estetiği