YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

İLK CİNSEL DENEYİM ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Cinsel danışmanlık, bireylerin ya da çiftlerin cinsellikle ilgili yetersiz bilgi, yanlış inanç gibi sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlarla başa çıkmalarını sağlamak amacıyla bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından sunulan bir sağlık hizmetidir.

Günümüzde bilgiye erişim oldukça kolay olmasına rağmen dezenformasyon maalesef bireylerin yanlış bilgilenmesine ve cinsel mitlerin yerleşmesine sebebiyet vermektedir. Uzmanından edinilmemiş bilgiler cinsellik konusunda hatalı bilgilere ve yanlış inanışların doğmasına neden olabilir.

Uzmanından edinilen cinsel danışmanlık hizmeti sayesinde kişiler cinsellikle ilgili sorunları anlar, bu sorunlarla baş edebilirler ve cinsel sağlıklarını koruyabilirler.

SORUNUZ MU VAR?

Aşağıdaki cevaplar sizin için yeterli değilse sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve/veya randevu almak için hemen bizi arayın.

İLK CİNSEL DENEYİM ÖNCESİ DANIŞMANLIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

İlk gece, toplumumuz için oldukça önemlidir. Bazı aile yapılarında ilk geceyle ilgili çeşitli tabular mevcuttur. Bu tabularla yetişen çiftlerin ilk cinsel deneyimleri eksik bilgi, yanlış inanış,özgüven eksikliği,korkular ve stres gibi birçok faktör sebebiyle kabusa dönebilir.

Çeşitli mitlere bağlı ilk ilişkide çok canı yanacağına, çok kanaması olacağına inanan kadının kendini kasması,ilişkiden kaçmaya çalışması oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur. Erkeğin ise sabırsız olması,anlayışsız olması, tecrübesiz olması ilk cinsel deneyimin her iki partner içinde travmaya dönüşmesine neden olabilir.

Travmatik deneyimler sonucu kadının vajinismus,ağrılı ilişki, cinsel isteksizlik,cinsel tiksinti bozukluğu,orgazm sorunları oldukça sık görülmektedir.

Eşler arasında soğuma, uzaklaşma zamanla kaçınılmaz olmaktadır.

İLK CİNSEL İLİŞKİ HER ZAMAN AĞRILI MI OLUR?

İlk cinsel deneyimini yaşayacak olan kadın için koşullar oldukça önemlidir. Uygun şekilde cinsel bilgisi olan, özgüvenli ve partneriyle birlikteliği arzulayan kadında çeşitli salgılar sonrası vajina esner ve kayganlaşır, kızlık zarı da yapısına göre oranı değişmekle birlikte bir miktar esner. Ön sevişme uzun tutulduğunda kadının genital bölgesi cinsel deneyime hazır hale gelir. Erkek sabırlı, duyarlı ve sevecen olduğunda kadın gevşer ,korkularından uzaklaşır ve cinselliğe odaklanır. Bu sayede çoğunlukla kanama minimal olur,ağrı hissi oldukça az olur.

İLK CİNSEL İLİŞKİDE KIZLIK ZARI (HYMEN-HİMEN) HER ZAMAN KANAR MI?

Kızlık zarı yapısı oldukça değişkendir. Yapı olarak kalın kenarlı, yüksek kenarlı,ince kenarlı,esnek olabileceği gibi kapalı da olabilir. Doğası gereği adet kanın vajinadan atılması ve salgıların uzaklaşması için zar yapısında küçük de olsa açıklık bulunur. Ergenlik döneminde doğuştan kapalı olan zar adet görememe şikayetiyle doktora başvurur. Onun dışındaki zarlar ilk ilişkide çok az yada bir miktar kanama yapar.Kanama bazen çok az leke şeklinde olabilir. Bazı kadınlarda ise doğal açıklık bir miktar fazla olabilir. Esnek kızlık zarı denen bu hymen tipinde ilk ilişkide hiç kanama olmayabilir.

İLK CİNSEL DENEYİMDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Cinsellikle ilgili sağlıklı ve yeterli bilgi sahibi olmayan çiftler hem tecrübesizliğin hem de bilgisizliğin etkisiyle ilk deneyimde zorlanabilirler. Belki de daha sonraki ilişkilerinin temeli olabilecek ilk cinsel deneyimi olabildiğince sağlıklı şekilde yaşamaları gerekmektedir. Ancak evlenene kadar hiç cinsellikten bahsetmemiş, cinselliğe hazırlanmamış bir çiftin ilk deneyimi hayal kırıklıklarına sebep olabilir.

Her iki partnerin kendini cinselliğe hazırlaması gerekir.İlk cinsel ilişkide partnerler ilişkiye hazır ve istekli olmalıdır. Uygun bir ortam ve zaman sağlanmalıdır. Çiftler aceleci olmadan, karşılıklı haz alıp haz verme dengesine odaklanmalıdır. Özellikle kadın vücudunun cinselliğe hazırlanması oldukça önemlidir. Ön sevişme ve eşini arzulamaya bağlı vajinal bölgede salgılarda artış olacaktır. Vajina ve kızlık zarında gevşeme ortaya çıkar. Salgı artışına bağlı vajinal kayganlık artar ve ilk cinsel ilişkide ağrı minimal olacaktır.

Eğer çocuk istemi yoksa mutlaka bir korunma yöntemi belirlenmeli ve ilk deneyimde dahi kullanılmalıdır. Partnerin kondomla korunması bulaşıcı hastalıklar açısından koruyucu olabilmektedir.

DİĞER CİNSEL DANIŞMANLIK BAŞLIKLARI
CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU

Cinsel İşlev Bozukluklarına Uzman Çözümler

VAJİNİSMUS

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?