YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

VAJİNİSMUS

Cinsellik kadın ve erkek ilişkisinin sağlıklı olması için uyum içinde yaşanması gereken bir süreçtir. Ancak bazı durumlarda aslında ‘’kolaylıkla yaşanan’’ cinsellik süreci hem kadınlar hem de erkekler için kabusa dönüşür. Kadın ve erkeklerde çeşitli nedenlerle cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkar. Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğu vajinismustur.

Kadının birlikteliği istemesine rağmen korkuları nedeniyle cinsel ilişkiye girememesine vajinismus denir. İlişki başlamadan hemen önce ve ilişki deneyimleme sırasında endişe, korku, genital bölge kaslarının kasılması, eşi itme, bacak kapama gerçekleşir. Kadın cinsel birleşme esnasında ya da cinsel birleşme girişiminde şiddetli ağrı ve kasılma hisseder. Her türlü yakınlaşma bir kasılma nedenidir. Eşler arasında herhangi başka sorun bulunmazken 6 aydır birlikte olamama ve birliktelik girişiminde bu belirtilerin olması durumuna vajinismus denir.  

Vajinismusun belirtileri şunları içerebilir:

Cinsel birleşme sırasında ağrı veya rahatsızlık: Vajinismuslu kadınlar genellikle cinsel birleşme sırasında ağrı veya rahatsızlık yaşarlar. Bu ağrı, kasların istemsiz kasılması nedeniyle ortaya çıkar.

Penetrasyonun zor veya imkansız olması: Vajinismuslu kadınlar, penis, parmak veya diğer penetratif nesnelerin vajinaya girişini zor veya imkansız bulabilirler.

Kasılmaların kaçınılmaz ve istemsiz olması: Vajinismus, genellikle kadının kontrolü dışında gelişen istemsiz kasılmalarla karakterizedir. Bu kasılmalar, cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar.

Cinsel aktiviteyi kaçınma: Vajinismus yaşayan kadınlar, cinsel birleşmeden kaçınabilirler ve cinsel aktiviteden kaçınma eğiliminde olabilirler.

SORUNUZ MU VAR?

Aşağıdaki cevaplar sizin için yeterli değilse sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve/veya randevu almak için hemen bizi arayın.

VAJİNİSMUS NEDENLERİ NELERDİR?
İlk gecede yaşanacaklar, kızlık zarındaki kanama nedenli hastaneye kaldırılabileceği şeklinde dramatik öyküler, çocukluk çağından itibaren genç kızları korkuya sürükler. Cinselliğin olumsuz olduğu, seksten kaçınılması gerektiği o kadar yerleşmiştir ki kadın istemsizce cinselliği reddeder. Kültürel kimlik burada önem arz eder. Ataerkil ve tutucu toplumlarda daha sık görülür. Ayıp, günah, yasak öğretileri genç kızın eşine kendini teslim etmesinde psikolojik olarak zorluk çıkarabilir. Yakın çevreden duyulan abartılı kanama, kilitlenme, şiddetli ağrı düşünceleri kadının kâbusu olur. Kadın kasılmalarını, itme gibi tepkilerini kontrol edemez. Bunların dışında karakter olarak kontrolcü yapı, istenmeyen evlilik, taciz, tecavüz gibi travmalar da vajinismus nedenlerindendir
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NASILDIR?

Sorun genellikle tek bir ilaç, cerrahi işlem, psikoterapi metotlarıyla tek seansta çözülmez. Tedavi eşi de içeren bir süreçtir. Her kadının, her çiftin kendisine özel tedavi süreci belirlenir.

  • Başlangıç olarak eşler dinlenir ve detaylı bilgileri alınır.  
  • Jinekolojik muayene tamamlanıp anatomik bozukluk olmadığı tespit edilir
  • Eşler arası iletişim gözlenir
  • Erkekte cinsel işlev bozukluğu olmadığı tespit edilir
  • Çift terapisi, bireysel terapilerle cinsellik algısı yönetilir
  • Psikolojik danışmanlık önerilir
  • Parmak egzersizleri yada botox uygulamaları denenebilir.
  • Bazı çiftlerde sadece cinsel eğitim çözüm olurken, bazı çiftlerde uzun soluklu kombine tedavi yöntemleri uygulanır.
  • Tedavisi olan bu hastalıktan çiftlerimiz mutlaka kurtulmalıdır. Sağlıklı ilişki için hekimlerden destek almayı unutmayın.
DİĞER CİNSEL DANIŞMANLIK BAŞLIKLARI
CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU

Cinsel İşlev Bozukluklarına Uzman Çözümler

İLK CİNSEL DENEYİM ÖNCESİ DANIŞMANLIK

İlk Cinsel Deneyim için Uzman Rehberlik