YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU

Cinsel işlev bozuklukları kısaca cinsellik deneyimini doğru ve sağlıklı şekilde yaşayamamak durumudur.
Cinselliğin fizyolojik evrelerinde sorun olması ve bu sorunun bir süredir devam ediyor olması gerekmektedir. Cinsel işlev bozukluklarının nedenleri:

Organik nedenler içerisinde var olan kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve hormonal değişiklikler (hamilelik menopoz gibi süreçler) sayılabilir.

Psikolojik nedenler ise cinsel yönelim bozuklukları, travmalar, psikiyatrik hastalıklar, sosyokültürel sebepler, yanlış inanışlar, cinsel mitler olarak sıralanabilir.

Erken boşalma, cinsel istek ve uyarılma bozuklukları, sertleşme bozuklukları, orgazm bozuklukları, ağrılı boşalma erkeklerde sık görülen cinsel işlev bozukluklarıdır.

Cinsel istek ve uyarılma bozuklukları, orgazm bozuklukları, vajinismus, ağrılı cinsel birleşme ise kadınlarda sık görülen cinsel işlev bozukluklarıdır.

SORUNUZ MU VAR?

Aşağıdaki cevaplar sizin için yeterli değilse sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve/veya randevu almak için hemen bizi arayın.

EN SIK GÖRÜLEN CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI NELERDİR?

Erken boşalma, cinsel istek ve uyarılma bozuklukları, sertleşme bozuklukları, orgazm bozuklukları, ağrılı boşalma erkeklerde sık görülen cinsel işlev bozukluklarıdır.

Cinsel istek ve uyarılma bozuklukları, orgazm bozuklukları, vajinismus, ağrılı cinsel birleşme ise kadınlarda sık görülen cinsel işlev bozukluklarıdır.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel ağrı bozukluğudur. Bu durumda, vajina çevresindeki kaslar, cinsel birleşme sırasında istemsiz ve aşırı bir şekilde kasılır, bu da cinsel ilişkiyi ağrılı veya imkansız hale getirebilir. Vajinismus genellikle psikolojik faktörlere dayanır ve çoğunlukla kadınların cinsel aktiviteyi korku, endişe veya stresle ilişkilendirmeleri sonucu ortaya çıkar.

Daha detaylı bilgi için:

VAJİNİSMUS

Vajina kaslarında yaşanan sorun olan vajinismus, belirtileri, tedavi yöntemi ve nedenleri ile ilgili detayları rehberimizde bulabilirsiniz.

AĞRILI İLİŞKİ (DİSPARONİ) NEDİR?

İlişki sırasında ağrı, acı, yanma, batma şikayetleri olması durumuna disparoni denir. Ağrı ilk cinsel deneyimle başlayabileceği gibi daha sonraki zamanlarda da gelişebilir. Disparoni tanısı koyabilmek için şikayetlerin 6 aydır var olması gerekir.
DİSPARONİN SIK GÖRÜLEN NEDENLERİ NELERDİR?

Disparoninin sık görülen nedenleri enfeksiyonlar ve vajinal kuruluktur. Derin kasık ağrıları ise genelde miyom, kist, bağırsaklardaki sorunlar veya batın içi yapışıklıklar kaynaklı olabilir. Yapılan muayene ile ağrının kaynağı anlaşılır ve nedene yönelik tedavi planlanır.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDİR?

Cinsel isteksizlik cinselliği yaşama arzusunun kadın ve erkekte az olmasıdır. Cinsel istek sorunu olmayan bireylerde cinsellikle ilgili düşünmekle, konuşmakla cinselliğin hayalini kurmakla cinsel arzular harekete geçer. Kişi şehvet duyar. Cinsellik eylemini gerçekleştirmek isteği ön plana çıkar. Ancak cinsel isteksizlikte cinsel arzular çok kısıtlıdır, birey şehvet duymaz.
CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN NEDENLERİ NELERDİR?

Cinsel isteği oluşturan beş duyumuzdur. Beş duyumuzla algıladığımız uyaran miktarı az olursa isteksizlik gelişebilir. Örneğin bazı kokular, özellikle kadınlar için dokunma, erkekler için görsel uyaranlar şehvet yaratır. Kişiden kişiye uyaranın yarattığı etki değişkenlik gösterir.

Bunun dışında bilinç dışı etkilenmelere neden olan şehvet artırıcı unsurlar vardır. Kadın ve erkeğin libidosunu artıran bilinç dışı istek uyarıcı faktörleri keşfetmek gerekebilir.

Hormonal süreçler cinsel istekte değişkenlik yaratır. Örneğin menopoz ya da hamilelik gibi süreçlerde kadınlarda istek azalır.  Kronik hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

İlişkisel rollerin de eşler üzerinde cinsel istek açısından önemli etkisi vardır. Örneğin yetişkin bireyler birbirlerine anne baba rolleriyle yaklaşırlarsa çiftin cinsel rolleri kısıtlanır. Evlilikteki roller cinselliği öldürebilir.

CİNSEL İSTEK NASIL ARTTIRILIR?

İlişkilerde istek uyarıcı unsurlar eşle paylaşılabilir. Fanteziler konuşulabilir. Cinsel hayat renklendirilebilir. Erotik bir ilişki özgürce kendini ve isteklerini ifade eden çiftlerde daha yoğun olarak gözlenir. Eşlerin beklentileri karşılandıkça pozitif etkileşimle çiftlerin isteği artabilir.

Organik ve afrodizyak etkili gıdalar cinsel isteği artırabilir. Bireyin kendine bakması, sağlıklı ve enerjik olması eşler arasında çekimi artırır.Uygun ortam cinsellik için önemli unsurdur. Mahremiyete uygun ortam sağlanmalıdır.

DİĞER CİNSEL DANIŞMANLIK BAŞLIKLARI
İLK CİNSEL DENEYİM ÖNCESİ DANIŞMANLIK

İlk Cinsel Deneyim için Uzman Rehberlik

VAJİNİSMUS

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?