YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

KIZLIK ZARI

Kızlık zarı tıbbi terim olarak Hymen (himen), halk arasında ise bekaret zarı olarak bilinir. Vajinanın hemen girişinde bulunan embriyolojik dönemden kalan ince bir yapıdır.

Yapısı her bireyde farklı olan kızlık zarının tıbben bir görevi yoktur. Ama çocukluk çağında enfeksiyon önleyici olabileceği düşünülmektedir. Dışardan bakınca görmek zordur. İç dudakların arasında vajinanın girişinde bulunur. Genellikle vajinayı tam kapatmaz, yapısında küçük bir açıklık bulunur, bu sayede adet kanı ve vajinanın ıslaklığını sağlayan mukus benzeri akıntı dışarı atılabilir. Yapısı, kalınlığı, açıklık miktarı, esnekliği her kadında farklılık gösterir.

Sık görülen çeşitleri:

  • Anuler tip hymen: Düzgün kenarlı ortada yuvarlak bir açıklığın bulunduğu tiptir.
  • Septalı tip hymen: Anuler tipe benzer orasından bir zar geçer kızlık zarını ikiye ayırır.
  • Kribriform tip hymen : Zar kapalı şekildedir. Üzerinde küçük elek gibi delikler bulunur.
  • İmperfore tip hymen: Bu tipte kızlar zar tam kapalı olarak doğar. Adet görme yaşı gelince karın ağrısı, adet görememe şikayetiyle doktora başvururlar. Muayenede kapalı zar görülür. Küçük cerrahi bir işlemle (himenektomi) zar açılır.

Kızlık zarı açma ameliyatı kısa süren, lokal anestezi ile yapılabilen bir ameliyattır.

SORUNUZ MU VAR?

Aşağıdaki cevaplar sizin için yeterli değilse sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve/veya randevu almak için hemen bizi arayın.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Kızlık zarı muayenesi hassas bir muayenedir. Mutlaka jinekolog yani kadın hastalıkları ve doğum hekimi tarafından yapılmalıdır. Tecrübeli ellerde yapılan muayene ağrısız, birkaç dakika içinde bitecek kadar kısadır. Hekiminiz muayene sonrası hymende yırtılmanın ne zaman ve ne kadar olduğu hakkında bilgi verebilir.

Muayene sırasında hekiminizin bozulmamış zarı bozma ihtimali yoktur. Dış dudaklardan uygun şekilde aralayıp gererek zarın yapısını inceler. Hymen (kızlık zarı) çeşidi çok fazladır. Zarın değerlendirilmesi tecrübe gerektirir. Kişinin kendi ya da hekim dışı birinin yapacağı muayene, zarı zedeleyebilir. Aynı zamanda doğal çentikler bozulmuş zar gibi yanlış yorumlanabilir.

KIZLIK ZARI NE İŞE YARAR?

Tıbben erişkin bir kadında kızlık zarının önemli hiçbir fonksiyonu yoktur. Bebeklik ve çocukluk döneminde enfeksiyon daha sık görülmektedir. Bu yaşlarda zarın vajinal enfeksiyonu önleyebileceği düşünülmektedir.

Muhafazakar toplumlarda sosyolojik ve dini anlamda yeri büyüktür; bekaretin, el değmemişliğin, namusun simgesidir. Ülkemizde de sıklıkla kızlık zarının bozulması, kızlık zarının yırtılması sonrası gelen ilk gece kanaması ilk cinsel deneyimi yaşayacak çiftler için oldukça önem arz eder.

ESNEK KIZLIK ZARI NEDİR?

Yapısal olarak bazı kızların zarı esnektir ve ortadaki açıklık geniş şekildedir. Ortadaki geniş açıklık  nedeniyle ilk birliktelikte kanama olmaz. Ya da leke şeklinde az miktarda kanama görülür. Ancak bekaretin sosyolojik önemi fazla olan ailelerde kızlık zarının kanamaması ciddi sorun yaratabilir. Böyle bir durumda mutlaka kadın doğum hekimine muayene olmanız gerekir. Doktorunuz zar hakkında sizi bilgilendirip muayene sonrası sizi yönlendirebilir.

KIZLIK ZARI NASIL BOZULUR? BİRLİKTELİK OLMADAN KIZLIK ZARI BOZULUR MU?

Kızlık zarının doğuştan bir miktar açıklığı mevcuttur. Bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajina içinden salgılar dışarıya atılır. Kızlık zarının bozulması için zarın üzerinde bulunan açıklıktan daha büyük bir cismin (penis, parmak vs) vajina içine yerleştirilmesi gerekir. Şiddetli sürtünme, sert masturbasyon ya da darbe alma durumlarda yüksek basınca bağlı kızlık zarında hasar oluşabilir. Hafif bir yükseklikten düşmekle, hafif darbelerle kızlık zarı minimal hasar görebilir ama genel yapısı korunur.

KIZLIK ZARI BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Kızlık zarı bozulma belirtisi  kanamadır. Zarın yapısına göre değişen miktarda kanama olur. İlk cinsel deneyimde genellikle fazla kanama ve şiddetli ağrı olacak düşüncesi toplumda yer etmiştir. Ancak bu durum oldukça nadir karşımıza çıkar. Kadın doğum doktoru tarafından yapılan hassas bir muayenede zarın yapısı, bozulup bozulmadığı, kabaca ne zaman bozulduğu anlaşılır.

KIZLIK ZARI KANAMASI MİKTARI NE KADAR OLUR?

Kızlık zarı yapı olarak oldukça incedir. Her kızlık zarı şekli farklı olduğu için kanama miktarı da değişkendir. İlk birliktelikte ön sevişme ile vajinal ıslaklık ve kayganlık artarsa vajina esneyip gevşeyeceği için, kızlık zarı da gevşer ve ilişkiye hazır hale gelir.  Ağrı minimal, kanama miktarı leke şeklinde az olur. 

Genelde ilk ilişkide açık pembe renkli kısa süreli az miktarda kanama olur. Kızlık zarı kanama süresi zar tipine göre değişir. Genellikle birkaç gün lekelenme şeklinde kahverengi, koyu kırmızı kanama olur.

KIZLIK ZARI BOZULURKEN AĞRI OLUR MU?

Zarın yapısına göre ağrı miktarı değişmektedir. Kalın kenarlı zarlarda ya da tam kapalı kızlık zarlarında zorlama olursa ağrı olabilir. Zorlamayla kızlık zarında yırtılma ve kanama fazla olur.

İlk birliktelikte ön sevişme olmadan, kuru ve kayganlaşmamış vajina içine penis girişi olursa ağrı, kanama miktarı, yanma ve batma hissi fazla olur.

Evlilik öncesi eşler mutlaka cinsel danışmanlık almalıdır.

BAKİRE BİRİ HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Kızlık zarı üzerinde adet kanının geçebileceği, vajinal sekresyonların dışarı atılabileceği bir açıklık bulunur. Spermin yumurtayı dölleyebilmesi için çok az miktarda meni ya da zevk suyunun içindeki spermin bu açıklıktan geçmesi yeterli olabilmektedir. Nadir görülse de üzerine boşalma ile gebelik oluşabilmektedir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ (HYMENOPLASTİ) NASIL YAPILIR?

Kızların ilk ilişkisi her zaman istenilen kişiyle, istenilen zamanda olmayabiliyor. Talihsiz bir cinsel deneyim yaşayan kızların sayısı maalesef oldukça fazladır. Çoğu zaman bu durum psikolojik travmayı da beraberinde getirir.

Günümüzde çok sayıda genç kız kızlık tamiri yani zar dikimi istemiyle jinekologa başvuruyor. Hymenoplasti (zar dikimi) ameliyatı temel olarak yırtılan dokuların kesilerek yeniden uç uca dikilmesi prensibine dayanır. Halk arasında geçiçi kızlık zarı dikimi ve kalıcı (flep yöntemi) kızlık zarı dikimi olarak bilinen hymenoplasti işlemi lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi için tahmini ilişki tarihinden en az 1.5-2 ay önce işlem yapılmalıdır. Geçici kızlık zarı dikiminde ise 1 hafta içinde birliktelik planlanmalıdır. Operasyon süresi  ortalama 20-30 dakikadır.

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ NEDİR?

Geçici kızlık zarı dikiminde amaç vajina girişini ince dikişlerle daraltmak, birliktelik esnasında kesin kanamayı sağlamaktır. İşlemden sonra 1 hafta içinde birliktelik olmalıdır.  Lokal ya da genel anestezi ile işlem yapılabilir.

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ NEDİR?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde daha önce yırtılan kısımlar kesilerek uç uca mikrocerrahi yöntemiyle dikilebilir. Vajina girişinde genişleme olduysa vajina girişinden doku çıkarılarak vajina ve hymen dikilir. Flep yöntemi de mikrocerrahi yöntemi de başarı oranı yüksek işlemlerdir. Kalıcı kızlık zarında iyileşme 1.5-2 ay içinde olmaktadır. %5 hastada dikişler esneyebilir. Esneme, hastanın kızlık zarının yapısına, doku iyileşmesine, yara bakımına, enfeksiyon gibi nedenlere bağlıdır. Kalıcı kızlık zarı tutmazsa tahmini ilişki tarihinden 1 hafta önce geçici kızlık zarı dikilebilir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ (HYMENOPLASTİ) SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Dikiş işleminden sonra hasta ertesi gün banyo yapabilir. Hijyene ekstra dikkat etmesi gerekir, toplu kullanıma açık tuvaletlerden, havuz, hamam, sauna gibi yerlerden yaklaşık 1 hafta uzak kalmalıdır. Hekim ilaç önerirse verilen ilaçları kullanmalıdır. Dikişlere zarar vermemek için bacakları tam açmayı gerektirecek sporlardan ve aktivitelerden kaçınılmalıdır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ (HYMENOPLASTİ) FİYATI NEDİR?
Hymenoplasti fiyatlarını belirleyen bir çok parametre bulunmaktadır. Uygulanacak teknik, işlemin yapılacağı merkez, anestezi şekli gibi değişkenler kızlık zarı dikim fiyatlarını değiştirmektedir. Daha fazla bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.
DİĞER GENİTAL ESTETİK UYGULAMARI
GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA

Genital Bölge Beyazlatma (Lazerle Vajinal Beyazlatma)

HUDOPLASTİ

Hoodoplasty (Hudoplasti) Klitoris Estetiği Nedir?

LABİOPLASTİ

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

LAZERLE VAJİNA DARALTMA

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

ORGAZM AŞISI

G Shot (Orgazm Aşısı) Nasıl Yapılır?

VAJİNA DOLGU

Vajina Dolgu – Genital Bölge Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

VAJİNOPLASTİ

Vajinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

VENÜS TEPESİ

Venüs Tepesi Nedir? Mons Pubis Estetiği