YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

KADIN İNFERTİLİTESİ

Kadın infertilitesi, kadının hamile kalamama sorunudur ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kadın infertilitesi herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak, adet dönemleri düzensiz veya çok ağrılı olabilir, normalde olması gereken miktardan daha az veya daha fazla kanama olabilir, ağrılı cinsel ilişki gibi belirtiler de görülebilir.

Kadın infertilitesi nedenleri sıklıkla şunlardır;

Kadınların düzenli olarak her ay overlerinden (yumurtalıklar)yumurta oluşturması gerekir. Yumurta belirli olgunluğa ulaşınca ovülasyon yapmaları gerekir. Ancak bazı kadınlar düzensiz veya hiç ovülasyon yapmazlar.

Fallop tüpleri, yumurtaların yumurtalıklardan rahime taşındığı yerlerdir. Tüplerde bir hasar ya da baskı nedenli tıkanıklık olması, yumurtanın spermle buluşmasını engelleyebilir.

Rahim içi problemler, rahim içinde oluşan miyomlar, polipler, yapışıklıklar ve doğumsal anormallikleri içerir.

Bu durumda rahim içindeki dokular, rahim dışına büyür ve burada tıkanıklıklara neden olabilir. Klinik hastalığın şiddetine bağlı oldukça değişkendir.

Kadınlar yaşlandıkça, menopoz dönemine yakın overlerin kapasitesi azalır daha az sayıda yumurta kaldığı için gebelik şansı azalmıştır. Yaşla birlikte genellikle yumurtanın kalitesi de azalır.

Kadın infertilitesinin tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişebilir. Tedaviler arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale, yapışıklıkların açılması ve yardımcı üreme teknolojileri yer alabilir.

SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.

DİĞER İNFERTİLİTE BAŞLIKLARI
AŞILAMA TEDAVİSİ

Aşılama Tedavisi Nedir? Aşılama Nasıl uygulanır?

ERKEK İNFERTİLİTESİ

Erkek İnfertilitesi – Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

TÜP BEBEK (IVF)

Tüp Bebek (IVF) Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?