YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA

LABİOPLASTİ

Labioplasti, kadın genital estetik cerrahide yaygın olarak kullanılan bir terimdir ve genellikle dış dudaklar olarak bilinen labim minor veya iç dudaklardaki cerrahi düzeltmeleri ifade eder.

Labium latincede dudak anlamına gelmektedir. Kadın dış genital yapısı dudak şeklini andırdığı için bu isim verilmiştir. 

Kadın dış genital sisteminde dışarıdan bakışla alt kısımdaki tüylü, kabarık ciltle örtülü kısımlara dış dudak (labium majus), dış dudakların arasında tüysüz, pembemsi, ıslak dokuya iç dudak (labium minor) denir.

Vajinanın girişine yakın bulunan iç dudaklar her kadında farklı renk ve boyuttadır. Yapısal olarak sarmış, büyük, kırışık, asimetrik ve kararmış olabilir.

İç dudakların kısaltılması, asimetrinin giderilmesi gibi yeniden şekillendirme amaçlı yapılan ameliyatlara labioplasti minora ameliyatı, labia redüksiyonu ya da sıklıkla kullanılan labioplasti denir.

Labioplasti ameliyatı yapısal olarak iç veya dış dudakların kesilerek yeniden şekillendirilmesidir. Anestezi gerekir. Anestezi şekline; hastada yapılacak düzeltme tekniğine, eş zamanlı yapılacak başka işlemlerin varlığına ve tahmini süreye göre karar verilir. Sıklıkla genel anestezi seçilirken uygun hastada lokal anestezi de planlanabilir. Sadece Labioplasti ortalama 1 saat sürer. Eş zamanlı yapılacak dolgu, vajinoplasti, perinoplasti gibi işlemler ameliyat süresini uzatır. Ameliyatlar sıklıkla hastane ortamında yapılmaktadır. Cerrahi olarak uygun ve daha kısa sürecek vakalar klinik ortamında da yapılabilir. Ameliyat sonrası belirli takip süresinin ardından hasta aynı gün taburcu olabilir, kombine işlemlerde 1 gece yatış planlanabilir.

Ameliyatta kullanılabilecek birçok farklı teknik mevcuttur. Estetik bir işlem olduğu için hastanın güzellik algısı ve tıbbi ihtiyacı da değişkenlik göstermektedir. Kliniğimizde her hastaya ayrı prosedür uygulayıp hastalarımızla birlikte nasıl düzeltmeler yapacağımıza karar veriyoruz. Hastanın rahatsızlıklarına ve genital yapısına uygun cerrahi teknikleri önerip ameliyat planı yapıyoruz.

SORUNUZ MU VAR?

Aşağıdaki cevaplar sizin için yeterli değilse sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve/veya randevu almak için hemen bizi arayın.

KADIN DIŞ GENİTAL ANATOMİSİ NASILDIR?

Kadınların dış genital anatomisine daha detaylı bakacak olursak pubik kemik üzerindeki kabarık tüylü kısım Mons Pubis (Venüs tepesi) ,vajina girişinin etrafındaki deri kaplı tüylü alan Labium Majus (dış dudaklar-büyük dudaklar), dış dudakların arasında kalan vajina girişini kapatan mukoza kaplı pembemsi yapı ise Labium Minus (labium minora- iç dudaklar- küçük dudaklar), iç dudakların üstte birleştiği yerde klitoris, klitoris üzerini kaplayan katlantıya klitoral hood, vajinaya açılan iç dudakların arasında kalan kısma ise vestubulum denir.

LABİUMLAR NE İŞE YARAR?

Labium minuslar uyarılabilir bir dokudur, sinir uçları ve kanlanma açısından oldukça zengindir, cinsel ilişkide uyarılmayı sağlar. Vajinal kanalın girişini örter, enfeksiyon açısından koruyucudur.

LABİUMLARIN (İÇ DUDAKLARIN) ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR?

Tıbbi açıdan bakarsak iç dudakların dış dudakları taşması ya da hafif taşması doğal kabul edilir. Asimetrik görünüm hafif düzeyden ileri düzeye değişkenlik gösterebilir. Hafif asimetri sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Asimetri kalınlık, boyut ve yapı olarak iki dudağın birbirinden farklı olmasıdır. 

Hiperpigmentasyon yani renkte koyulaşma da sıklıkla görülen bir durumdur, kararma miktarı kişiden kişiye değişi. Hiperpigmentasyon düzeyi ten rengi, labium boyutları, doğum yapma, kilo alma, çeşitli hastalık ve hormonal durumlarla ilişkilidir.

LABİOPLASTİ NEDENLERİ NELERDİR?

Kadın genital bölgesinde görülen hipertrofi en sık labioplasti nedenidir. Hipertrofi ,iç dudakların uzaması, sarkması ve kalınlaşmasını ifade eder. Hastalarımız bu durumu iç dudak sarkması, iç dudakta kalınlaşma, vajina sarkması, dil sarkması olarak ifade ederler.

Hipertrofik durumlarda iç dudakların sarkması ve doku boyutundaki artış sürtünmeye, ağrılı ilişkiye, dokular arasında kalan organizmalar nedeniyle sık enfeksiyona, terleme ve kötü kokuya sebep olabilir. Tayt, mayo gibi dar kıyafetler giyince dışardan rahatsız edici görüntü oluşabilir. 

Kadınların labioplasti için başvurusunda sıklıkla yakındığı diğer önemli bir nokta özgüven eksikliğidir. Partnerden utanma, çekinme cinsellikten kaçınma görülebilir. 

İdrar yaparken saçılma, zor temizlenme de sıklıkla görülür.

Özetle iç dudaklardaki kalınlık, sarkma ve şekil bozuklukları kadınlar açısından psikolojik, cinsel, fonksiyonel ve kozmetik olarak ciddi sorun yaratabilir.

EN SIK LABİOPLASTİ İSTEMİ NEDENİ NEDİR?

Labioplasti her geçen gün daha sık talep edilir duruma gelmiştir. Genital estetik ameliyatlarının içerisinde ilk sıradadır.  Bunun nedeni kişinin anatomik bozukluğunun düzeltilebilir olmasını fark etmesi ve bazen sadece güzellik algısı nedeniyle görüntünün değişmesi istemi olabilir.

  • Ağrılı ilişki, ilişkiye girmekten kaçınma, acı
  • Özgüven eksikliği, kendini beğenmeme, partnerin beğenmemesinden korkma
  • Kıyafetlere sürtünme, tahriş, hassasiyet
  • Geçmeyen tekrarlayan enfeksiyonlar
  • Koku, terleme, ıslaklık gibi hijyen sorunları
  • Sportif aktivitelerden kaçınma
  • Cinsel istekte azalma

sıklıkla başvuru nedenleridir.

LABİOPLASTİ BAKİRELERE YAPILABİLİR Mİ?

Anatomik olarak hem iç hem dış dudaklar vajina girişinde yer alan hymenden (kızlık zarından) ayrı yapılardır. Labioplasti esnasında kızlık zarına temas olmaz ve bu nedenle kızlık zarı zarar görmez. Bakire birinde yapılan labioplasti ameliyatının cinsel aktif yaşantısı başladığı zaman ya da hamilelikte ve doğumda olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

LABİOPLASTİ İLE BİRLİKTE HANGİ İŞLEMLER EN SIK YAPILIR?

İç dudak küçültme ve düzeltme ameliyatı ile sıklıkla dış dudaklara dolgu uygulaması yapılır. Popüler estetik güzellik algısı iç dudakların dış dudakların içinde kalması ve dış dudakların daha hacimli ve şekilli olması yönündedir. Hacim ihtiyacına ve dolguların artı yönleri ile eksi yönleri değerlendirilerek yağ dolgusu ya da sentetik dolgular labioplasti ameliyatı ile eş zamanlı sıklıkla uygulanmaktadır.

Hudoplasti yani klitoris üzerinde fazla derinin çıkarılması ve vajina daraltma yani vajinoplasti, labioplastiyle  en sık kombine ettiğimiz ameliyatlardır.

LABİOPLASTİ AMELİYATINA HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

Ameliyat hazırlığında hasta genel anestezi alacaksa öncesinden bazı kan tetkikleri ve rutin preop testler yapılır. Hastanın bilinen ya da bilinmeyen hastalıkları varsa ameliyat öncesi taranır ve alınması gereken önlemler alınır. Cerrahi yapılacak alanda enfeksiyon olmaması gerekir, eğer enfeksiyon varsa operasyon öncesi tedavi verilir. Ameliyattan hemen önce uygun epilasyon yöntemiyle bölge temizlenir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Genital bölge sinir uçları ve kanlanma açısından oldukça zengin bir alandır. Gerek cinsel işlev gerek doğum gibi hayatın doğal ve önemli süreçleri bu bölgeyle ilişkilidir. Üriner sistem uç kısımları olan üretra komşuluğu da bölge için oldukça kritiktir. Vajinal kanalın ph’ı, florası, enfeksiyona yatkınlığı gibi özel durumlarla da ilişkilidir. Genital bölgenin doğal yapısı ve komşulukları ameliyat sonraki süreçte bazı dikkat edilmesi gereken hususları doğurur. 

Ameliyat alanının temiz ve kuru tutulması gerekir. Hijyen oldukça önemlidir. Verilen ilaçların düzenli ve eksiksiz kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası enfeksiyon riski yaratacak toplu girilen yerlerde tuvalet kullanımı, havuz, sauna, spa, hamam gibi yerlerden uzak durulmalıdır. Cinsellik ve ağır spor tam iyileşme olana kadar kısıtlanır.

LABİOPLASTİ AMELİYATI ZOR MUDUR, AĞRILI MIDIR? LABİOPLASTİ AMELİYATINDAN SONRA NELER YAŞANIR?

Labioplasti ameliyatından hemen sonra bir miktar ağrı, kanama, şişlik, yanma sıklıkla görülür. İlk birkaç günden sonra belirtiler hızlıca azalır. Ameliyat sonrası verilen ilaçlar ve yara bakımı için verilen öneriler dikkatli şekilde uygulandığında iyileşme oldukça hızlı olacaktır. Ameliyat bölgesindeki dikişler oldukça ince ve eriyebilen dikişlerdir. Dikişlerin alınmasına gerek olmayacaktır. Yaklaşık 2-3 gün sonra bazı kısıtlamalar hariç gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Tam iyileşme hastanın yaşına, kilosuna, sigara kullanımına, ek hastalıklara, hijyen ve yara bakımına göre değişmektedir. Sıklıkla 6-8 haftada tam iyileşme olur.

LABİOPLASTİ AMELİYATI FİYATLARI NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Labioplasti ameliyat fiyatları çıkarılacak dokunun yapısına, uygulanacak tekniğe, eş zamanlı uygulanacak hudoplasti, dolgu uygulamaları gibi ek işlemlere göre değişmektedir. Labioplasti fiyat aralığı ameliyatın yapılacağı sağlık kurumuna, hastanın ek sağlık problemlerinin varlığına, ameliyat hazırlık ve ameliyat sonrası hastanede kalma süresine bağlı olarak değişmektedir. Detaylı bilgilendirme için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

LABİOPLASTİ SONRASI İZ KALIR MI?

Labioplasti ameliyatı sonrası minimal düzeyde iz kalır. İz kalma miktarı hastanın doğal yara iyileşme süreciyle oldukça ilişkilidir. Hastanın cilt tipi, cilt kalitesi de oldukça önemlidir. Daha önceki yara iyileşmesi iyi olmayan hastalarda iz kalma riski bir miktar fazladır. Uygun cerrahi teknik, kaliteli malzemeler ve ameliyat sonrası tavsiye edilen yara bakımı iyileşmenin daha iyi olmasını sağlayacaktır.

LABİOPLASTİ SONRASI CİNSEL HAZ DEĞİŞİR Mİ?

Labioplasti yaptıranlarda ameliyat sonrası cinsel hazda olumlu anlamda değişiklik olur. Hudoplasti ameliyatı ile kombine yapılan Labioplasti ameliyatında olumlu etki artar. Labioplastide total rezeksiyon yani tamamına yakın kısaltma yapılmayan hastada his değişikliği beklenmez, hudoplasti sonrası klitorisin üzerini tamamen kapatan deri bir miktar uzaklaşınca klitorisin uyarılabilirliği artar. Hastanın eğer öncesinde hipertrofi ve sarkmalara bağlı cinsellikte araya sıkışma gibi şikayetleri varsa onlar da geçecektir. Özgüvende artış ise cinsellikten kaçınmayı azaltacaktır.

BARBİE VAJİNA ESTETİĞİ NEDİR?

Labioplasti ameliyatında dikkat edilen unsur, iç dudakların dış dudaklardan taşmamasıdır. Sarkık iç dudaklar kısaltılır ve klitoris üzerindeki fazla deri çıkartılır (hudoplasti). Barbie vajina estetiğinde ise iç dudaklar olabildiğince kısaltılır, dolgularla dış dudaklara hacim verilir ve vajina girişi ince bir çizgi haline getirilir. Bu çizgiye ‘venüs çizgisi’ denir. Barbie vajina terimi özellikle labioplasti talep eden hastaların sıklıkla tercih ettiği bir cerrahi prosedürdür. Barbie vajina estetiği öncesi ve sonrası estetik anlamda fark oldukça fazladır. İlk olarak yurt dışında Dr.Alinsod tanımlamış ve daha sonra Barbie vajina ameliyatı popüler olmuştur ve hastalarımızın da ilgisini çekmektedir.

DİĞER GENİTAL ESTETİK UYGULAMARI
GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA

Genital Bölge Beyazlatma (Lazerle Vajinal Beyazlatma)

HUDOPLASTİ

Hoodoplasty (Hudoplasti) Klitoris Estetiği Nedir?

KIZLIK ZARI

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Kızlık Zarı Dikimi

LAZERLE VAJİNA DARALTMA

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

ORGAZM AŞISI

G Shot (Orgazm Aşısı) Nasıl Yapılır?

VAJİNA DOLGU

Vajina Dolgu – Genital Bölge Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

VAJİNOPLASTİ

Vajinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

VENÜS TEPESİ

Venüs Tepesi Nedir? Mons Pubis Estetiği