YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA
LAZERLE TEDAVİ
Günümüzde genital lazer uygulamaları tedavide yüksek başarı oranı, yan etki azlığı, eş zamanlı gündelik hayata dönme gibi avantajları nedeniyle sık tercih edilmektedir.

Lazer bazlı uygulamalar pratikte geniş bir spektrumda kullanılmaktadır. CO2 lazer ışınları ile dokulara lokal termal hasar verilir. Oluşan termal hasar dokuların yenilenmesi, sıkılaşması sağlanır. Lazer uygulamaları  idrar kaçırmadan vajinal yenilemeye, enfeksiyon tedavisinden beyazlatmaya kadar bir çok kullanım alanı bulunmaktadır.

VAJİNAL daraltma

Yapısal olarak vajinayı oluşturan bağ dokusunda elastin ve kollajen lifleri bulunur. Pelvik kaslar vajina ve çevre dokulara destek sağlar. Kadında yaşın ilerlemesiyle dokularda güçsüzlük başlar, menapoz döneminde kadınlık hormonlarının azalması ile destek dokusu zayıflar, zor doğumlarda vajinada oluşan yırtıklar nedeniyle vajinal kanal sıkılığını kaybeder. 

Vajinal kanaldaki genişleme, elastikiyet kaybı hem kadın hem erkek için cinsellikte sorun yaratabilir. Sıklıkla duyulan haz azalır. Çift hissizlik nedeniyle orgazm olamama şikayetiyle yakınır. Zamanla cinsel isteksizlik meydana gelir. Vajinal kanalın sıkılaşması, daraltılması çiftin cinsellikte hissettiği hazzı artırır.

Bazı hastalarda idrar torbasında sarkma, idrar kaçırma, vajinal kuruluk gibi şikayetler de eşlik edebilir.  Cinsel haz ve duyarlılık artar. Menapozdaki dokularda incelme ve kuruluk şikayetleri tedavisinde oldukça başarılıdır.  Eş zamanlı olarak idrar kaçırması, vajinal kuruluk sorunları da çözüme ulaşır.

Lazer yöntemi, oluşturduğu lokal termal hasarla doku yenilenmesini (rejuvenasyonu) başlatır. Dokularda kolajen sentezi artar, kan akımı artışı ve neovaskülarizasyon gözlenir.

Vajina içine yerleştirilen küçük bir başlık aracılı lazer ışınları verilir.  10-15 dk gibi kısa bir sürede anestezi ihtiyacı olmadan yapılan ağrısız bir işlemdir. Dikişsiz ameliyatsızdır.  İşlem sonrası gündelik yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. İşlem için uygun zaman adet bitimidir. İşlemin olumlu etkileri yaklaşık 1 ay içinde başlar.  Seanslar halinde yapılır. Seans sayısı ve sıklığı muayenenize göre değişir. 

Doğru kullanım ve tecrübeli ellerde yan etki beklenmez.

Hormonal değişikliklere ya da kronik enfeksiyonlara bağlı vajinada incelme ve kuruluk gelişebilir. Vajinaya uygulanan lazer tedavisi ile vajina dokusu kanlanması artırılarak dokunun yenilenmesi sağlanır.

İşlem yaklaşık 15-20 dk sürer. Ağrısızdır. İşlem sonrası gündelik hayata hemen dönebilirsiniz.

VAJİNAL beyazlatma

Dış genital yani özel bölgede zamanla çeşitli nedenlerle renkte koyulaşma görülebilir. Genellikle ağda ve epilasyona bağlı koyulaşma olur. Diğer önemli bir neden gebelik ve emzirme döneminde yüzde göbekte koltuk altında ve genital bölgede kararma oluşur. Hormon bozuklukları, polikistik over sendromu, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı diğer kararma nedenleridir.

Kararmalar genellikle esmer tenli kadınlarda daha sıktır. Kararma estetik kaygılar yaratabilir. Özgüven eksikliği, cinsellikte kısıtlılığa yol açabilir.

Cildimizde çeşitli tabakalar vardır. Bu tabakalarda yer alan melanosit hücreleri cilde *Melanositler melanin denen bir madde salgılayarak ciltte koyu renk oluşturur. Lazer ışınlarıyla cildin bu tabakası yakılır. Cildin o bölgesi yenilenir.  Kararma miktarına bağlı seans sayısı belirlenir.

Yakma işlemi kısa süreli, pratik ve işlem sonu gündelik yaşamınıza dönmenize izin verir düzeydedir. İşlem lokal anestezik uygulaması altında yapılır.

Lazerle genital beyazlatma tedavisi ile aynı seansta genital sıkılaştırma, vajinal daraltma, vajinal gençleştirme işlemleri de gerçekleştirilebilir.

İşlem esnasında lazerle bölgesel yakma işlemi gerçekleştirilir. Ciltte hafif kızarıklık, şişme, hafif yanma batma hissi beklenir. Bu durumlar için doktorunuz size kremler önerecektir. İşlem sonrası kararmış olan cilt soyulup yerine yeni ve daha açık renkli cilt gelir. 

Doğru ve tecrübeli ellerde yapılan uygulamalarda lazerle beyazlatma işleminden sonra ciltte herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz. Tam tersi ciltte yenilenme sonrası daha estetik daha sıkı bir doku oluşturulur.

İDRAR KAÇIRMA

Zor doğum öyküsü, ileri yaş ve menopozla idrar torbasında ve kanalında hasarlar meydana gelir. Gülme, öksürme ve ağır kaldırınca idrar kaçırması olan hastalarda lazerle idrar kaçırma tedavisi uygulanabilir.

Lazerin verdiği ışın ve ısı ile uygulanan bölgede kollajen üretimi artar. Böylece idrar torbasındaki sarkmalar azalır ve destek dokularında güç artışı olur.  Orta ve hafif derece idrar kaçırmalarda ve karışık tip idrar kaçırmalarda lazerin etkinliği mevcuttur. Daha önce idrar kaçırma ameliyatı olmuş ancak yeterli oranda tedavi başarısı sağlanamamış hastalarda destek tedavisi olarak başarılı sonuçlar verir. Son zamanlarda erken yaşlarda idrar kaçırmada koruyucu amaçlı seanslar önerilmektedir.

Tedavi metodu olarak kolay uygulanabilirliği, kişinin eş zamanlı normal gündelik hayatına devam edebilmesi ve doz artırılarak tekrarlanabilmesi tercih sebeplerindendir. Herhangi kesi, dikiş, ağrı kesici ihtiyacı olmaz. Muayene masasında yaklaşık 15-20 dk süren bir işlemdir. İşlem sonrası normal gündelik hayata devam edebilirsiniz.

Genellikle 3 seans uygulanır. Hasta ihtiyacına göre sıklık ve seans sayısı hekim tarafından belirlenir. Yıllık tek seansla tedavinin başarılı kalması sağlanır. 

SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.