YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA
KOZMETİK JİNEKOLOJİ
Günümüzde kozmetik işlemler oldukça sık kullanılmaktadır. Ameliyatsız, basit, yüzeyel uygulamalar, anestezi ihtiyacı duyulmadan yapılan enjeksiyonlarla etkili sonuçlar alınmaktadır.

Tüm vücut bölgelerinde olduğu gibi kadın hastalıkları ve doğum pratiğinde de kozmetik amaçlı uygulamalar giderek yaygınlaşmıştır. Hastaların beklentileri etkili şekilde karşılanır hale gelmiştir.

Kadın hastalıkları ve doğum pratiğinde sık yapılan kozmetik uygulamalar; genital dolgular, genital mezoterapi uygulamaları, kişinin kendisi kaynaklı plazma(prp) enjeksiyonları şeklinde özetlenebilir. Enjeksiyon yöntemlerinin dışında enerji bazlı CO2 lazer cihazları ile daraltma, renk açma ( beyazlatma ), cilt soyma, sıkılaştırma ve gençleştirme işlemleri sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

MERAK EDİLENLER

Labiyum major dolgu enjeksiyonu  (büyük dudak dolgusu):

Dış genital organların boyut olarak önemli kısmını dış dudaklar (büyük dudaklar -labium major) ve venüs tepesi oluşturur. Labium(labiyum) majorler iç dudaklara komşu, yağ dokusu ağırlıklı, üzeri tüyle kaplı alanlardır.  İlerleyen yaşa bağlı, kilo alıp verme durumlarında, gebelikler sonrasında labium majorlerde ciltte sarkma, yağ dokusu volümünde azalma meydana gelir. Kırışık ve torbalaşmış (baggy) bu görüntü, daha yaşlı bir vulva imajıyla kadını  kozmetik olarak rahatsız edebilir. Güzellik ve gençlik algısı kaybı nedeniyle özgüven eksikliği yaratabilir. 

Şikayetleri bu yönde olan hastalara volüm artırıcı işlemler sıklıkla uygulanmaktadır. Sentetik dolgular veya otolog yağ transferi kullanılarak  istenilen düzeyde volüm oluşturulabilir. Dolgular hyalürinik asit gibi yüzde kullanılan sentetik ürünler olabileceği gibi kişinin kendisinden alınan yağın işlemden geçirilerek otolog transferle de sağlanabiliyor. 

Dolgu uygulama işlemi tıpkı yüze uygulanan işlemler gibidir. Uygulama süresi kısadır. İşlemde ağrı minimaldir. Basit topikal kremlerle anestezi sağlanır. İşlem sonrası etki hemen görülür.  1-2 gün cinsel ilişkiden uzak durulması, aşırı sıcak temasının olmaması önerilir.

Dolgu ömrü uygulanan ürünün çeşidine göre değişir. Genel olarak 6 aya yakın volüm desteği sağlanır.

Otolog yağ transferi kişinin kendisinden alınan doku transferi olduğu için daha güvenlidir. Göbek çevresinden, venüs tepesinden, bacak iç yüzden yağ toplanabilir. Alınan yağ işlemden geçirilerek istenen bölgeye gerektiği kadar yağ transferi sağlanabilir. 

Sarkma ve kırışıklık volüm desteği ile çözülebilecek durumdaysa otolog ya da sentetik dolgu maddeleri transferi ile estetik iyileşme sağlanabiliyor. Ancak derideki aşırı sarkma varsa ameliyatla germe yani vulvoplasti işlemi gerekebilir.

Venüs tepesi dolgusu, G noktası desteklenmesi dolgu uygulaması yapılan diğer estetik işlemlerdir.Venüs tepesi dış genital alanda, pubik kemik üzerinde yer alan, yağ dokusundan oluşan, üzeri tüylü deriyle kaplı kısımdır.

Anatomik olarak büyüklüğü, hacmi varyasyon gösterebilir. Genel olarak genç yaşlarda, kilolu kadınlarda daha dolgundur. İleri yaş kadınlarda, kilo alıp verme durumlarında, gebelikler sonrasında cilt sarkmaları ve doku  volümünde azalma meydana gelir. Venüs tepesi volümünde sönme oluşur.

Volüm fazlalığı görsel olarak kadını rahatsız edebilir. Dar giymede dışardan göründüğü için rahatsızlık duyabilir. Sıklıkla bu şikayetle başvuran kadınlara volüm azaltmak amaçlı Liposuction yöntemiyle fazla yağ dokusu alınır. 

Volüm azlığında dokuda sarkma ve sönme olduğu durumlarda sentetik dolgu ya da otolog yağ transferi uygulanabilir.


Kadın genital sistemi incelendiğinde vajina ve vulva (dış genital) üzerinde bazı alanların uyarılmaya daha hassas olduğu tanımlanmıştır. Klitoris kadın cinselliğinde uyarılma ve orgazm için temel organdır. Vajina içinde tanımlanan G noktası diğer bir haz odağıdır.  Bazı kadınlarda yeri net şekilde tespit edilir. Ancak çoğu kadında dağınık hücre grupları şeklinde olduğu için tespit etmek oldukça zordur. G noktası tahmini olarak vajina ön yüzde mesane arkasında vajina girişinin yaklaşık 2-3 cm kadar içerisindedir.

Yapılan araştırmalar sonucu PRP yöntemi, kısırlıktan cilt yenilemeye, eklem ağrılarından cinsel isteksizliğe kadar bir çok tıbbı uygulamada  kullanım alanı bulmuştur. Kişinin kendi kanından alınan iyileşmeyi hızlandıran, doku tamirini, kollajen sentezini ve yeni damar oluşumunu artıran serum plazmasının (PRP) orgazm sıklığını artırdığını göstermiştir. G noktasına, klitoris etrafına, vajina girişine yapılan orgazm aşısı sayesinde erojen ağ uyarılır. Hassasiyet ve duyarlılık artar. Cinsellikte alınan haz artar, orgazm sıklığında artış görülür.

Günümüzde oldukça sık uygulanmaktadır, bilinen yan etkisi yoktur. Doğru uygulama ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Tek başına ya da lazer tedavileriyle kombine kullanılabilir.


SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.