YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA
Miyomlar, rahmin düz kaslarından meydana gelen genellikle iyi huylu tümörlerdir.

Oldukça sık görülür. Kadınların yaklaşık yarısında 40’lı yaşlarda miyom görülür. Miyomu olan kadınlarınsa sadece bir kısmında belirtiler oluşur. Çoğunlukla miyomlar fark edilmez. Miyomun rahim içindeki yerine ve büyüklüğüne göre belirtileri değişkenlik gösterebilir. Sık görülen belirtileri; aşırı adet kanaması, ara kanama, ağrı, basınç hissi, idrar yaparken zorluk , cinsel ilişkide ağrıdır. Sayı olarak bir tane olabileceği gibi rahmin her yerinde irili ufaklı oluşabilir.

Miyom oluşumunda genetik faktörler önemli yer alır. Bazı ırklarda daha sık görülür. Anne, teyze, ablada miyom olması miyom görülme sıklığını artırır. Özellikle östrojen hormonu fazlalığı ya da reseptör aktivite fazlalığında miyomlarda artış görülür. Menopoz dönemimde miyomlarda sıklıkla hormonlar azaldığı için küçülme görülür. Yaş diğer önemli bir faktördür. Obezite durumunda, sigara kullanımında ve bazı kimyasallara maruziyette miyom sıklığında artış görülmüştür.

 

Miyomlar rahmin farklı bölgelerinde olabilir. Belirtileri ve tedavileri de buna göre değişkenlik gösterir.

Miyomlar yapı olarak aynı şekildedir. Ancak yerleşim yeri miyom hastalığının belirtilerini ve tedavisini değiştirebilir. Bir kadında miyomlar birden fazla yerde eş zamanlı bulunabilir.  Yerleşimine göre miyomlar aşağıdaki gibi sınıflandırılır. Basitçe;

Submukoz miyomlar: Rahmin en içinde yerleşen rahim iç boşluğuna uzanım gösterebilen miyomlardır. Kanama düzensizliği, ara kanamalar, kısırlık nedeni olabilir.

İntramural miyomlar: Rahmin duvarında yerleşen miyomlardır. Kanama miktarında artışla belirti verir. Büyüklüğüne ve sayısına göre ağrı yapabilir.

Subseröz miyomlar: Rahmin en dışına doğru büyümüş olan miyomlardır. Sıklıkla kanama düzensizliği yapmaz. Ağrı, kabızlık, şişlik yapabilir. 

Miyomlar genellikle adet miktarında ve süresinde artışa neden olur. Ara kanamalar sık görülür. Yerleşim yerine ve boyutuna göre adet sancısı, kasık ağrısı, ilişkide ağrı yapabilir. Bazen kısırlık nedeni olabilir. Karında şişlik, kabızlık, sık idrara çıkma, böbreklere bası erken doğum, düşük, diğer belirtileri olabilir. Kanama fazlalığı kansızlık yapabilir.

Belirti vermeyen küçük miyomlar 3-6 ay arası muayenelerle takip edilir. Şikâyet oluşturan ve boyut olarak ileri düzeyde olan miyomlara tedavi planlanır. Ameliyat miyom için asıl tedavi şeklidir. Ameliyat tipine hastanın durumuna göre karar verilir. Menopoz döneminde olma, çocuk istemi gibi değişkenler tedavi şeklini değiştirebilir.

Ameliyatla tedavide sadece miyomlar temizlenebilir. Ya da rahim tamamen alınabilir. Ameliyat tekniği kapalı ya da açık cerrahi yöntemler olabilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi genellikle bir iki gündür. Yaklaşık 1 hafta sonra günlük hayata dönülebilir.

İlaçla yapılan miyom tedavisi:

Hormon bağımlı olduğu bilinen miyomların tedavisinde östrojen azaltılarak suni menopoz oluşturulur. Hormon ilaçları arasında en sık kullanılanlar GnRH analoglarıdır. Ancak bu ilaçların kemik erimesi ve ateş basması gibi yan etkileri vardır. Kullanımları kısıtlıdır.

Girişimsel radyolojik işlemlerden olan uterin arter embolizasyonu yöntemi ile miyomun beslenmesi durdurulabilir. Ancak damar tıkayan maddeler diğer damarları da tıkayabileceğinden çeşitli riskleri bulunur.

Radyofrekans ablasyon metodu diğer girişimsel ancak kullanımı kısıtlı bir tedavi yöntemidir.

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir. Büyük boyutlu, hızlı büyüyen miyomlar sarkomla denen kanser türü ile ilişkili olabilirler. Bu grup hastalarda ameliyat ertelenmez.

Uterusun iç tabakasındaki (endometrium) hücrelerin uterusun kas tabakası (miyometrium) içine doğru büyümesi durumuna Adenomiyozis denir. Normalde, endometrial doku uterusun içinde büyür gebelik oluşması için kalınlaşır gebelik oluşmayınca her ay adet döngüsünde kanama ile dökülür. Ancak, adenomiyozisli kadınlarda, endometrial doku miyometriyuma doğru büyür ve dökülemez, bu da uterusun normal kasılıp gevşemesine engel olur. Nedeni net olarak bilinmese de, yaş ve hormonların etkisi olduğu düşünülmektedir.

Adenomiyozis, ağrılı ve yoğun adet kanamaları, karın ağrısı ve büyümüş bir uterus ile ilişkili olabilir. Nadiren, adenomiyozis infertiliteye (kısırlığa) neden olabilir.

Adenomiyozis tanı koymak için fizik muayene, ultrason, MRI veya biyopsi gibi testler gerekebilir. Nadiren miyomla karışabilir.

Adenomiyozisin tedavisinde ağrıyı hafifletmek için ilaçlar, hormonal tedaviler, cerrahi müdahaleler veya rahim alınması (histerektomi) bulunabilir. 

SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.