YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA
Menopoz, kadınların üreme yeteneklerinin sona erdiği doğal fizyolojik bir dönemdir.

Bu dönemde kadınların yumurtalıklarından yumurta salgılanması durur ve adet döngüsü sona erer. Menopoz genellikle 45-55 yaş arasında ortaya çıkar, ancak bazı kadınlar daha erken veya daha geç menopoza girebilirler. Klinik olarak 12 ay boyunca adet görmeme şeklinde tanımlanır.

Menopoz öncesinde, kadınların yumurtalıkları düzenli olarak östrojen ve progesteron gibi birçok hormon üretir. Menopoz süreciyle, yumurtalıkların fonksiyonları biter. Hormon sentezi azalarak durur. Hormon azalmasına bağlı sıcak basması, gece terlemeleri, vaginal kuruluk, uyku bozuklukları, depresyon, duygudurum değişiklikleri ve cinsel istekte azalma sıklıkla görülür. İdrar yolu enfeksiyonları ve osteoporoz menopoz döneminde oldukça yaygındır.

Menopoz dönemi, kadın sağlığı açısından oldukça önemli bir dönemdir. Menopoz semptomlarını hafifletmek için tıbbi öyküsünde sakınca olmayan kadınlara kısa dönem hormon takviyesi yapılabilir. Destek amaçlı takviyeler, yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli kontroller menopoz döneminin
daha sağlıklı geçmesini sağlar.

Premenopoz dönemi, kadınların doğurganlık yeteneğinin azaldığı, hormonal değişikliklerin başladığı, sıcak basmaları, düzensiz adet kanamaları, ruh hali değişiklikleri gibi semptomların ortaya çıktığı menopoz öncesi dönemdir. Genellikle 40’lı yaşlarda başlar. Kadınların yumurtalıkları daha az ve düzensiz çalışır, östrojen üretimi yavaş yavaş azalır ve sonunda adet kanamaları kesilir. Bu süreç her kadında farklı olmakla birlikte yaklaşık 2-8 yıl kadar sürebilir semptomlar genellikle menopoza yakın şiddetlenir.

Bu dönemde kadınlar sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz önerilmektedir. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerde uzak durulmalı ve mümkün olduğu kadar stres azaltılmalıdır. Premenopoz döneminde düzenli kontrollere gidilmelidir. Doktor önerisiyle hormon tedavisi, takviyeler, alternatif tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Menopoz döneminde kadınların yumurtalıkları kadın sağlığı için son derece önemli olan östrojen ve progesteron hormonunu üretemez. Hormon seviyelerindeki bu düşüş sıklıkla birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Menopoz döneminde sıklıkla görülen hastalıklar;

Osteoporoz: Östrojen hormonu kemik yapımında önemli rol oynar. Menopoz döneminde azalan östrojene bağlı kadınların kemik yoğunluğu azalabilir ve osteoporoz riski artabilir. Bu nedenle, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir diyet ve düzenli egzersiz ve takviyeler önerilir.

Kalp hastalıkları: Menopoz dönemiyle birlikte östrojen seviyeleri düşer ve kan damarlarının iç tabakasında hasar oluşabilir ve kan damarlarında sertleşme ve daralma oluşabilir. Menopoz dönemi ayrıca, kolesterol seviyelerinde değişimler oluşturur, LDL (kötü) kolesterol artarken HDL(iyi) kolesterol düşer ve kalp hastalığı riski artar.

Cinsel işlev bozukluğu: Menopoz döneminde, östrojen seviyeleri düştüğünden, vajinal dokular daha ince ve kuru hale gelebilir. Bu da vajinal duvarların tahriş olmasına ve daha hassas hale gelmesine neden olur. Kadınlarda ağrılı cinsel ilişki cinsel isteği azaltır. Bu durumun önlenmesi için takviyeler ve kremler kullanılır.

Depresyon ve anksiyete: Menopoz döneminde, oluşan kalıcı hormonal değişimlerler kadınlarda duygu durum değişimleri, uyku bozukluklarını tetikler. Depresyon ve anksiyete riski artar. Belirtilerin şiddetine göre terapi veya ilaç tedavisi gerekebilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme: Sağlıklı ve dengeli bir diyet, menopoz döneminde hormonal dengenin korunmasında oldukça önemlidir. Bol miktarda sebze, meyve, lifli gıdalar ve su içmek, sağlıklı bir diyetin önemli bileşenleridir.

Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak, menopoz döneminde kemik erimesinin önlenmesinde oldukça önemlidir. Egzersizle, stres ve uyku sorunlarında azalma görülmüştür.

Sigara ve alkol tüketiminden kaçınma: Sigara ve alkol tüketimi vücudun direk toksinlere maruz kalması demektir. menopoz döneminde sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, bu maddelerden uzak durmak sağlıklı bir yaşam için önemlidir.

Doktor kontrolleri: Menopoz döneminde düzenli olarak doktor kontrolleri yaptırmak, sağlık sorunlarının erken tespit edilmesine yardımcı olabilir. Mamografi, smear testi ve kemik yoğunluğu testi gibi testler yapılabilir.

SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.