YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA
JİNEKOLOJİK TANI YÖNTEMLERİ

Jinekolojik tanı testleri, kadın üreme sistemi ile ilgili sağlık sorunlarının teşhis edilmesi için kullanılan çeşitli tıbbi teknikleri içermektedir. Bazı yaygın jinekolojik tanı yöntemleri ve testleri şunlardır:

Doktorun, kadının genital bölgesini inceleyerek ve iç genital organları elle muayenesiyle yapılan fiziksel bir muayenedir.

Jinekolog tarafından yapılan vajinal muayene, vajina, rahim ve yumurtalıkların fiziksel olarak incelenmesini içerir. Bu test, enfeksiyon, kist veya tümör gibi jinekolojik problemleri tespitinde yardımcı olabilir.

Kan testleri, rutin kan değerlerinin bakılmasını içerir. Tam kan sayımı ve diğer parametrelerle kansızlık enfeksiyon gibi hastalıklar tespit edilir.

Smear testi rahim ağzındaki hücrelerin incelenmesi için yapılan bir tarama testidir. Vajinal muayene esnasında örnek almak için rahim ağzındaki hücreler özel çubuklarla kazınır bu hücreler patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir.

Ultrasonografi, kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde sıklıkla kullanılır. Karın ve pelvik bölge görüntülenir. Bu test, rahim, yumurtalıklar ve diğer pelvik organları inceler.

Kolposkopi, Pap smear testi sonucunda anormal hücreler tespit edildiğinde veya HPV testi pozitif olduğunda kullanılır. Kolposkopi rahim ağzını mikroskop şeklinde büyütür. Rahim ağzındaki hücreler çeşitli sıvılarla maruz bırakılarak patolojik görünüm varlığında biopsi alınır.

Biyopsi, dokunun kanserli olup olmadığını belirlemek için örnek alınmasıdır.

Hormon testleri, kadın üreme sistemi ile ilgili hastalıkların teşhisinde sıklıkla kullanılan kan testtir. Yumurtlama fonksiyonlarının kontrolü için östrojen, progesteron, luteinize edici hormon (LH) ve folikül stimüle edici hormon (FSH) gibi hormonların kan düzeylerine bakılır. Hormon seviyelerinin ölçülmesi, polikistik over sendromu, menopoz veya infertilite gibi sorunların tanısında yardımcı olabilir.

Bu jinekolojik tanı yöntemleri, sağlık uzmanlarına çeşitli jinekolojik sorunların tanısında yardımcı olmaktadır. Hastaya, hastalığa ve belirtilere bağlı olarak, doktorlar bu tanı yöntemlerinin bir ya da bir kaçını isteyebilirler, gerekli görüldüğü durumlarda daha spesifik testler yapılabilir.

SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.