YDA Center A-Blok Kat-10 No:415, Çankaya / ANKARA
KISIRLIK TEDAVİSİ
Infertilite (kısırlık), bir çiftin bir yıl veya daha uzun süre düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen hamilelik oluşmaması durumudur.

Çiftler arasında kadın, erkek yada her ikisinden kaynaklanabilir.

Erkeklerde, infertilite genellikle sperm üretiminde, sperm taşınmasında, ereksiyon ve boşalma problemlerinde veya hormonal dengede bir bozukluk varsa ortaya çıkar. Kadınlarda, infertilite üreme organlarında var olan bir probleme bağlı genellikle yumurtlama problemleri, tüplerin tıkanıklığı veya
rahim içindeki problemlerden kaynaklanır.

İnfertilite tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişir. İlaçlar, cerrahi müdahaleler yardımcı üreme teknikleri (IVF gibi) kullanılabilir.

Infertilite tedavi yöntemleri, çiftin özelliklerine ve isteklerine bağlı olarak değişebilir. Altta yatan nedeni ortadan kaldırmayı veya çiftin gebelik şansını artırmayı amaçlar. İnfertilite tedavisi için bazı yaygın tedavi yöntemleri şunlardır:

Kadın partner için tedavi yöntemleri:

Kadında endometriozis, rahim içi yapışıklık, polip, miyom varlığında veya tüplerinde tıkanıklık gibi bir durumu varsa cerrahi müdahale yapılabilir.

Yumurtlama sürecini uyararak hamile kalmayı sağlamayı amaçlayan hormon tedavisidir.

Erkeğin semenindeki kalitesiz veya az sayıda sperm nedeniyle infertilite sorunu yaşayan çiftler için yapılır. Erkek partnerden alınan semen örneği özel bir işlemle arındırılır ve rahim içine enjekte edilir.

Oositleri (yumurtaları) alarak laboratuvarda sperm ile döllenmelerini sağlar ve daha sonra elde edilen embriyoları rahim içine transfer ederek gebelik şansını artırır.

Erkek partner için tedavi yöntemleri:

Sperm üretimini artırmak için ilaç tedavisi yapılır.

Varikosel veya tıkanmış sperm kanalları gibi sorunları düzeltmek için yapılır.

Sperm sayısı düşük olan erkeklerde kullanılan bir işlem. Tek bir sperm hücresi, doğal yolla döllenmeye benzer şekilde bir yumurtanın içine enjekte edilir.

Çiftler için tedavi yöntemleri:

Bazı durumlarda, genetik testler yapılır ve tedavi seçenekleri buna göre planlanır.

Kadının veya erkeğin gebelik şansını artırmak için donör yumurta veya sperm kullanımıdır. Günümüzde ülkemizde kullanımı yasaktır.

Gebelik için başka bir kadının rahmini kullanılır. Günümüzde ülkemizde kullanımı yasaktır.

İnfertilite tedavisi, çiftin özelliklerine ve infertilite nedenine göre değişebilir. Tedavinin amacı, gebelik şansını artırmak ve çiftin sağlıklı bir bebek sahibi olmasını sağlamaktır.

SORUNUZ MU VAR?

Sorularınızı Whatsapp üzerinden bize iletin. En kısa zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Randevu almak için hemen bizi arayın.